Skip to content

Cart

Your cart is empty

Article: Plánovanie semestra: Tajomstvo úspešných študentov

Plánovanie semestra: Tajomstvo úspešných študentov

Plánovanie semestra: Tajomstvo úspešných študentov


Aj ty si začiatkom každého semestra sľubuješ, že veci nebudeš robiť na poslednú chvíľu? Tento krát sme si pre teba pripravili jednoduchý postup, ako si vieš veci strategicky rozplánovať a nezblázniť sa pritom (teda pokiaľ neštuduješ medicínu). Prečítaj si tento článok a posuň svoju akademickú úroveň o level vyššie!

Na začiatok je dôležité si vybrať nástroje, ktoré máš najčastejšie po ruke a ktoré sa ti najľahšie používajú. Pokiaľ si skôr digitálny typ, nevadí ti ťukanie, používaj mobil/laptop a kalendár. Ak si skôr milovník papiera a zapisovania, vyskúšaj Žurnál v kombinácií s kalendárom. Odporúčame Google kalendár, v ktorom si vieš farebne rozdeliť všetky kategórie, v ktorých potrebuješ organizáciu. Nezabudni si nastaviť pripomienky, aby ti nič neušlo.

Plán organizovaného študenta

1. Vytvor si všeobecný prehľad

Väčšina profesorov ťa na úvodnej hodine oboznámia s tým, čo od teba očakávajú. Povedia ti z čoho sa skladá výsledná známka a kedy máš odovzdať zadania. Zapíš si všetky informácie! Do poznámok, excelu, na papier či priamo do kalendára. Neskôr sa k ním totiž vrátiš. Potrebuješ však finálny dátum na každú skúšku či zadanie. Rozlišuj si ich podľa predmetov, typu alebo náročnosti.

2. Každú seminárnu prácu si rozplánuj na kroky

Vyber si tému a nechaj si ju schváliť. Následne si napíš tézu. Vypracuj si osnovu postupne si urob rešerš ku každej téme tvojej práce a napíš jednotlivé časti. Aj keď je úvod v seminárnej práci to prvé čo človek prečíta, napíš ho radšej až po tom čo budeš mať jadro. Takto budeš o tom na čo sa tvoja práca zameriava vedieť oveľa viac. To isté platí aj o závere. Keď budeš mať celú prácu hotovú odporúčame ju pol dňa až deň neodovzdávať ale nechať ležať. Až potom si ju posledný krát prečítať, urobiť posledné úpravy a odoslať.


Potrebuješ inšpiráciu? Ja som svoje seminárky plánovala takto:

 

Vyber si tému a nechaj si ju schváliť

Napíš si tézu

Vypracuj osnovu

Vykonaj rešerš k téme 1

Napíš tému 1

Vykonaj rešerš témy 2

Napíš tému 2

Vykonaj rešerš témy 3

Napíš tému 3

Napíš úvod

Napíš záver

Oprav celú prácu

Odovzdaj ju na hodnotenie

zdroj: Andrew Neel (Pexels)

3. Nastav si realistické očakávania

Každá úloha ti bude trvať tak dlho, ako si to dovolíš. To platí pri písaní seminárky aj pri učení na skúšku. Nemáš sa preceňovať, ale zároveň ani podceňovať, budeš mať totiž výhovorku strácať na zadaniach čas.

4. Využi reverzný time-blocking

Keď už vieš čo musíš spraviť a ako približne ti to bude trvať, začni si blokovať kalendár od času, kedy je termín zadania/skúšky, až po prvý malý krok k jej splneniu.
Napr.: Ak musíš odovzdať seminárku - 22.3. tak si ju celú prejdeš aspoň 2 dni pred tým, čiže - 20.3., napíšeš záver - 18.3. atď.

5. Vyhraď si čas pre seba

Naplánuj si aj čas na zálohu a reset. Nikdy nevieš, kedy ti pribudne nečakané zadanie, alebo sa tvorba nejakého predĺži, lebo si ju neodhadol/la.

Každý z náš potrebuje pauzu. Nezabudni mať aj pomalé dni, kedy si vyhradíš deň len pre seba a to čo ťa skutočne napĺňa. Môžu to byť napríklad dni odovzdávania zadaní, kedy si za dobre odvedenú prácu dopraješ odmenu.

Leave a comment

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

All comments are moderated before being published.

Read other notes

Cítiš potrebu neustáleho schvaľovania?

Cítiš potrebu neustáleho schvaľovania?

Externá validácia môže byť v niektorých prípadoch neškodná, no ak sa bez nej nedokážeme rozhodovať a pre zapáčenie sa iným sme ochotní zradiť vlastné hodnoty, mali by sme sa mať na pozore.

Read more
Novoročné zápisky

Novoročné zápisky

V štartovacom vydaní našich zápiskov pre rok 2024 ti prinášame zhrnutie nášho prvého a rovno aj druhého mesiaca. Z nášho ročného plánovania, kde sme rozoberali, kam naše kroky povedú, sme odišli ...

Read more