Staň sa vision board špecialistom: Premeň svoje sny na realitu
Robíš si vision board každý rok?
Ak nie, mal/a by si začať. Je to skvelý spôsob, ako sa zamyslieť nad svojimi cieľmi a smerovaním života. Okrem príjemnej oddychovej a kreatívnej činnosti, ti kvalitne pripravená vision board vie pomôcť s dosiahnutím tvojich cieľov.
Vision board, čo to je?
Vision board, mood board alebo nástenka snov/cieľov je nástroj, ktorý sa používa na vizualizáciu a stanovenie cieľov.
Zvyčajne je to koláž obrázkov, slov a afirmácií, ktoré predstavujú to, čo v živote chceme dosiahnuť alebo zažiť. Hlavným cieľom vision boardu je vytvoriť vizuálnu reprezentáciu tvojich túžob a cieľov. Takto ich budeš mať vždy na očiach a nezabudneš sa im venovať.
zdroj: cottonbro studio (Pexels)
Má vision board reálne benefity?
Existujú štúdie, ktoré potvrdzujú, že vision board ti môže pomôcť priblížiť sa k dosiahnutiu tvojich cieľov. A to vďaka:
- Silnejšej sebadôvere – Pomáhajú totiž identifikovať zmysluplné ciele a ich vizuálnym zhmotnením sú jednotlivci dvakrát istejší v ich dosiahnutí.
- Vyššiemu sebapoznaniu – Súlad medzi cieľmi a vnútornými motiváciami, hodnotami a záujmami vedie k pozitívnejším emóciám, čo následne zvyšuje odhodlanie plniť ciele.
- Priming efektu – Vizuálne podnety môžu podporiť určité správanie, čo vedie k zvýšenej pozornosti pri vyhľadávaní príležitostí súvisiacich s cieľmi.
Čo o vision board hovorí neurovedkyňa Dr. Tara Swartová?
Pozrime sa na to bližšie cez neurovedu:
Neurovedkyňa Dr. Tara Swartová vysvetľuje:
"Pohľad na obrázky vision boardu pripravuje mozog na to, aby si lepšie všimol príležitosti, ktoré by inak ostali nepovšimnuté. Je to preto, že mozog používa proces nazývaný 'označovanie hodnôt,' ktorý v podvedomí tlačí do popredia dôležité veci a filtruje zbytočné informácie. Mozog priraďuje obrázkom vyššiu 'hodnotu' ako písaným slovám v zozname úloh, a čím viac sa na tieto obrázky pozeráte, tým viac sa ich dôležitosť zvyšuje."
Kedy vision board nemá priaznivé účinky?
Hoci vision boardy môžu pomôcť pri definovaní a vizualizácii cieľov, ich účinnosť pri ich skutočnom dosahovaní sa môže líšiť. Emily Balcetisová (sociálna psychologička) upozorňuje na nasledujúce fakty:- Predstava dosiahnutia cieľov môže viesť k pocitu uspokojenia, čo v niektorých prípadoch znižuje motiváciu na ich skutočné dosiahnutie (mozog vidí len malý rozdiel medzi realitou a jasnou víziou).
- Príliš veľa cieľov nás môže rozptýliť.
- Veľké ciele znižujú fyziologickú pripravenosť konať.
Ako teda vytvoriť efektívny vision board, aby neutlmila tvoju motiváciu?
zdroj: cottonbro studio (Pexels)
Podnadpis č. 5: Efektívny vision board
- Nastav si stredne náročné ciele – Zameraj sa na ciele, ktoré sú dostatočne motivujúce a zároveň časovo realizovateľné.
- Plánuj konkrétne – Rozdeľ väčšie ciele na menšie, zvládnuteľné kroky, ktoré ťa systematicky dovedú k úspechu.
- Vision board je stále tvoj – Zameraj sa na ciele, ktoré sú ti blízke a neváhaj ich počas cesty upravovať, aby stále korešpondovali s tvojou aktuálnou víziou.
- Prioritizuj – Sústreď sa na to podstatné, ale nezabúdaj na svoje limity. Vyhni sa vyhoreniu tým, že budeš cielene riadiť svoju energiu.
- Predvídaj prekážky – Identifikuj potenciálne problémy a naplánuj si ich riešenia, aby si nestratil/a motiváciu.
Leave a comment
This site is protected by hCaptcha and the hCaptcha Privacy Policy and Terms of Service apply.